You are here:

Malowniczy Kazimierz Dolny

Malowniczy Kazimierz Dolny
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Malowniczy Kazimierz Dolny

Piękny Kazimierz Dolny do którego w wolnym czasie jeżdżą całe rodziny. Można w nim spokojnie spędzić czas. Dzieci mogą się pobawić na placu zabaw a rodzice zjeść z restauracji obiad, a żeby się nie nudzić można zobaczyć zabytki którymi Kazimierz może się poszczycić.

Najczęściej zwiedzanym zabytkiem jest zamek obronny w Kazimierzu którego zbudowanie przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Na zamku możesz poczuć się jak w prawdziwym średniowieczu, możesz być rycerzem a nawet księżniczką. Pamiątkowe zdięcia z zamku będą ładnie wyglądały a tez będą przypominały o przepięknym Kazimierzu Dolnym. Z zamku widać basztę na którą wspinają się tylko śmiałkowie którzy nie maja leku wysokości. Z baszty rozciąga się piękny widok na Wisłę, oraz na widoczne z daleka wapienie Janowca. Po Wiśle w Kazimierzu Dolnym pływają stateczki oraz pływające restauracje. Z okolic zamka przechodzimy na stare miasto, tam możemy zobaczyć a nawet wejść do Kościoła Farnego Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja – zbudowany w latach 1586-1589, z manierystycznym i barokowym wyposażeniem oraz z jednymi z najstarszych zachowanymi w Polsce organami w modrzewiowej oprawie. Jeżeli chcemy zobaczyć więcej kościołów w Kazimierzu, to trzeba zobaczyć:
• kościół św. Anny i szpital dla ubogich – zbudowane w XVII w.
• kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztor Reformatów – zbudowane w XVII wieku

Na starym mieście można zobaczyć także słynące kamienice:
• kamienice (przy Rynku) o manierystycznym wystroju z ok. 1615 r. należące do braci Przybyłów:
• Pod Świętym Mikołajem (restaurowana po wojnie przez Józefa Gosławskiego)
• Pod Świętym Krzysztofem
• kamienica Gdańska (przy Rynku) o barokowej fasadzie
• kamienica Biała (przy ul. Senatorskiej)
• kamienica Celejowska (przy ul. Senatorskiej), przebudowana przed 1630 r. przez Bartłomieja Celeja, dziś mieści się w niej oddział Muzeum Nadwiślańskiego.

W czasie oglądania Kamienic można zakupić słynące w Kazimierzu ze wspaniałego smaku pierniki. Są w wielu kształtach, lecz najbardziej kupowane są kogutki.

Ciekawostką Kazimiera Dolnego są filmy realizowane w tym pięknym mieście, oto one;
• Wyspa Złoczyńców – film przygodowy dla młodzieży, rok produkcji 1965, premiera 1965, reżyseria Stanisław Jędryka
• Podróż za jeden uśmiech – film przygodowy dla młodzieży, rok produkcji 1972, premiera 1972, reżyseria Stanisław Jędryka
• Dwa Księżyce – film wg powieści Marii Kuncewiczowej, reżyseria Andrzej Barański

Mam nadzieję, że zachęciłam na oglądanie Kazimierza Dolnego , albo choćby na przyjazd do niego by spróbować fantastycznych pierników…

Pozostałe wpisy o turystyce:

Related articles
 

Back to Top