You are here:

Oslo to miasto przyjazne turystom

Oslo to miasto przyjazne turystom
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Oslo to miasto przyjazne turystom

Oslo nie jest być może najpopularniejszym celem wakacyjnych wypraw, jednak fakt, iż coraz więcej Polaków obiera to miasto za cel swojej emigracji zarobkowej, skłania do odwiedzenia przyjaciół i poznania nowych miejsc.
Od czasu powstania miasto kilkakrotnie zmieniało swoją nazwę. Oslo stało się Christianią, a potem Kristianią. W 1925 roku wrócono do pierwotnej nazwy. Stolica Norwegii jest bardzo atrakcyjnie położona. W granicach miasta można latem pływać w wodach Oslofjorden, a zimą uprawiać narciarstwo na dobrze utrzymanych trasach. Portu strzeże majestatyczny XIV-wieczny zamek.
W centrum Oslo jest pałac królewski, wiele muzeów i galerii, są parki i instytucje publiczne. Znajduje się tu także dużo sklepów i kafejek.

Największą atrakcją Oslo są niewątpliwie bardzo liczne i różnorodne muzea: Muzeum Kon-Tiki Thora Heyerdahla, Muzeum Statków Wikingów, Muzeum Muncha, z wieloma wspaniałymi pracami tego artysty, Muzeum Gustava Vigelanda, w którym są wystawione jego rzeźby z brązu i granitu, oraz Muzeum Oporu z wzruszającymi świadectwami czasów wojny. Zwiedzanie wszystkich zajmie na pewno kilka dni. Ciekawie można spędzić czas, włócząc się po mieście i spacerując ulicami, zahaczając o parki, kawiarniane ogródki, podziwiając ulicznych artystów czy biorąc udział w licznych imprezach i festiwalach.
W gruncie rzeczy latem praktycznie wszyscy mieszkańcy wiodą życie na świeżym powietrzu, co sprawia, że atmosfera Oslo jest fantastyczna.
Zimą natomiast, dzięki swemu położeniu wśród wzgórz i lasów, stolica staje się kwitnącym ośrodkiem narciarskim.
Trzeba przyznać, ze miasto robi bardzo dobre wrażenie. Ciekawa architektura, bogata w nowoczesne akcenty, a poza tym nadbrzeże, nie odgradzające miasta od wody.
Wizyta w Oslo może się też okazać początkiem norweskiej przygody.

Oslo to miasto przyjazne turystom. Problem rzadko znanego języka norweskiego rozwiązuje fakt, iż obywatele Norwegii na ogół bardzo dobrze mówią po angielsku. W języku tym porozmawiamy nie tylko w restauracji czy w centrum informacji turystycznej. Znakomitą wymową zaskoczy nas również kierowca autobusu.

Wyjeżdżający na krótki urlop powinni zastanowić się, w jaki sposób chcą zwiedzać miasto. Oslo nie jest bardzo dużym miastem i do zwiedzenia znacznej jego części wystarczy piesza przechadzka. Jeśli jednak chcemy skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje nam okolica, warto przemyśleć sposób poruszania się po niej. Do wyboru mamy: metro, tramwaje, autobusy, a także rowery miejskie i łodzie.

Pozostałe wpisy o turystyce:

Related articles
 

Back to Top