You are here:

Podróż do Katowic

Podróż do Katowic
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Podróż do Katowic
Stolica województwa śląskiego – Katowice – miasto , które powstało bardzo niedawno (w drugiej połowie XIX w.), którego korzenie związane są w zasadzie z przemysłem wydobywczym i ciężkim. Utworzone z konsolidacji kilku słowiańskich rolniczych kolonii, stało się obecnie liczącym się ośrodkiem gospodarki i przemysłu.

W czasie miasto rozwijało się, aby dziś zostać stolicą województwa śląskiego. Biorąc pod uwagę liczbę ludności (ponad 300 tysięcy mieszkańców) jest na 10 miejscu w kraju i jedenastą pod względem powierzchni (165 km2). Południowe miasto Katowice przedkłada podróżnym zróżnicowaną rozrywkę. Zaczynając od wielu pozostałości po dawnych budowlach przemysłowych, warto zobaczyć zabytkową kopalnię kruszców w Tarnowskich Górach, Sztolnię Czarnego Pstrąga w Reptach, Skansen Górnictwa Węglowego “Królowa Luiza”. Wskazane byłoby zarówno zwrócić uwagę na dwie dzielnice miasta – Nikiszowiec i Giszowiec.

W mieście Katowice usytuowanych jest kilka muzeów, są to m.in. Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskie, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego. W samym centrum Katowic znajdują się główne symbole Katowic:

1. Pomnik Powstańców Polskich, który jest umieszczony w miejscu spoczynku żołnierzy Armii Radzieckiej,
2. Rondo imienia generała Jerzego Ziętka,
3. Ośrodek Widowiskowy SPODEK, znak rozpoznawczy stolicy Górnego Śląska, gdzie odbywają się duże imprezy artystyczne, sportowe, projekcje filmowe, opery, spotkania i szkolenia, rewie na lodzie, targi.

Pozostałe wpisy o turystyce:

Related articles
 

Back to Top