You are here:

Szczecin turystycznie

Szczecin turystycznie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Położony na północnym zachodzie Szczecin jest jednym z najbardziej znanych krajowych miejscowości (trzecie pod względem posiadanej powierzchni a także 7 jeśli chodzi o liczbę mieszkańców), oraz jedną z krajowych metropolii zaakceptowaną przez Unię Europejską. Ze względu na położenie (granica Polski z Niemcami oraz nie duża odległość od Bałtyku), Stolica województwa zachodniopomorskiego – Szczecin nadal pozostaje jednym z największych ośrodków gospodarki w kraju. Pomimo iż historia Szczecina sięga już VII – VI w., to zaciekłe czasy kilkunastu wojen spowodowały, iż nie prędzej niż w 1945 r. położony na pólnocnym zachodzie Szczecin został na dobre przyłączony do ziem należących do Polski.

Zachodniopomorski Szczecin zlokalizowany jest na Wzgórzach Szczecińskich jak i w Dolinie Dolnej Odry, , które wchodzą w skład Pobrzeża Szczecińskiego. Szczecin otoczony 3 puszczami: Wkrzańską, Bukową i Goleniowską, jest z pewnością atrakcją dla turystów. W granicach miasta usytuowane jest również największe jezioro okolicy Szczecina: Jezioro Dąbie, które jako jedyne w kraju daje możliwość cumowania pełnomorskich jachtów. Ponadto przez stolicę województwa zachodniopomorskiego – Szczecin przepływa Odra, która w coraz większym zakresie włączana jest do życia kulturalnego i turystycznego Szczecina. Z wyjątkiem statków wycieczkowych („Odra Queen” i „Peene Queen”), które systematycznie odbywają rejsy po Odrze i wodach portu szczecińskiego, bardzo istotnym przedsięwzięciem dla rozwoju rzeki Odry, jest cykliczna impreza , która odbywa się na Odrze już od bardzo wielu lat – Flis Odrzański.
Ma ona na celu promocję i poszerzanie turystycznych oraz transportowych walorów Odry. Każdego roku załoga Flisu (organizatorzy razem z młodzieżą z Polski, Niemiec, Słowacji, Czech, Węgier, Francji, Białorusi) przemierza trasę od dolnośląskiego do Szczecina, odwiedzając sporą ilość portów, w tym również niemieckich, realizując ustalone cele. Od kwietnia 2008 r. do dyspozycji turystów udostępniono lot wodolotem , który łączy Szczecin ze Świnoujściem. Stolica Pomorza – Szczecin leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Jest to trasa turystyczna, do której przynależy 31 miejscowości z siedmiu krajów umiejscowionych wokół Bałtyku (Szwecja, Dania, Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia). Znajduje się na niej ceglana gotycka architektura, , która obejmuje ratusze i bramy, baszty, klasztory, kościoły.

Podróżnicy mogą skorzystać z Miejskiego Szlaku Turystycznego, który prowadzi po 42 najbardziej ciekawych miejscach całego Szczecina. Planując wieczór, warto zobaczyć najstarsze kino w świecie „Pionier”, które działa nieprzerwanie od 1909 r..

Miejscowość Szczecin dysponuje 50 obiektami noclegowymi (schroniska, pensjonaty, hotele), z czego 20 z nich to hotele w Szczecinie o zróżnicowanym standardzie. Godnymi polecenia hotelami w Szczecinie są – znajdujący się w samym sercu Szczecina – Hotel Radisson Szczecin oraz położony w samym centrum miasta – Hotel Campanile Szczecin. Wszystkie obiekty noclegowe w mieście można szybko i bezpiecznie zabukować poprzez wiodący internetowy portal hotelowy – Hotele Szczecin. Miasto Szczecin jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych.

Ze względu na bliskość granicy państwa zostały utworzone 2 kolejowe przejścia na granicy, jedno morskie w porcie, trzy drogowe oraz dwa turystyczne. Prócz tego ważnym ośrodkiem komunikacji międzynarodowej jest Lotnisko w Goleniowie im. NSZZ „Solidarność”, umiejscowiony w odległości około 31 km od miasta.

Specyficzną cechą miasta jest gwiaździsty rozkład ulic, który wzorowany jest na planie Paryża. Prócz tego, jako jedno z nielicznych miast w Polsce, ma do zaoferowania duże przestrzenie zieleni, co sprawia, że Szczecin nazwany został „miastem zieleni”.

Pozostałe wpisy o turystyce:

Related articles
 

Back to Top